Impressie workshop WEN

De workshop van de Energiewerkplaats Friesland: ‘Hoe gaan we in Wijnjewoude duurzaam energie opwekken?’ kreeg afgelopen donderdag een vervolg. Het was met ca. 40 deelnemers opnieuw een goed bezochte avond in de Swingel. Voor een deel waren het deelnemers van de workshop op 15 oktober jl., maar er waren ook nieuwe gezichten.

workshop WEN 12-11-2015 (9)Als voorzitter van coöperatie WEN leidde Pieter de Kroon de avond in met een korte blik op de nieuwe website www.wen.frl. Hij moedigde aan om vragen, ervaringen en meningen met elkaar te delen via het forum. Zo kunnen we elkaar helpen en stimuleren bij het samen behalen van het WEN doel. Vervolgens gaf Janny Janssen een enthousiaste toelichting op coöperatief energiebedrijf ‘Noordelijk Lokaal Duurzaam’, waarvan we als WEN mede-eigenaar zijn. Groen, van eigen bodem, vriendelijk geprijsd en elke aansluiting levert jaarlijks 75 euro op waarmee we ons dorp duurzamer en leefbaarder kunnen maken.

Enkele aanwezigen meldden dat zij inmiddels gebruik maken van de subsidieregeling speciaal voor inwoners van Wijnjewoude. Aanvragen werden door de gemeente soms al binnen 3 dagen gehonoreerd.

Workshop

In de eerste workshopsessie op 15 oktober hebben we met zijn allen de mogelijkheden van duurzame energieopwekking in kaart gebracht en letterlijk op de kaart gezet. Nu werden we meegenomen in een korte historische blik op het landschap in Noord Nederland en zoomden we al snel in op ons dorp en omgeving, toen en nu. Aan de hand van recente foto’s van het dorp en omgeving werd gevisualiseerd hoe het dorp uiterlijk zou veranderen als de bedachte oplossingen daar op worden geprojecteerd. Er kwamen straten voorbij met daken vol gelegd met zonnepanelen, heatpipes, bedrijfsdaken met grote oppervlaktes aan zonnepanelen en met nokturbines etc. Elders in het landschap zagen we de effecten op het landschap van monovergisters en van een dorpsmolen, die in de zaal de meeste tongen losmaakte.workshop WEN 12-11-2015 (banner 2)

Onder leiding van Haryt Dijkman en Sandra van Assen werd daarna met elkaar nogmaals het excel model ingevuld en na de pauze opnieuw met elkaar op de kaart gezet. Opvallend was dat in dit gemeenschappelijke model het accent lag op zonnepanelen op grote daken en monovergisters. Een zonneweide en ook een dorpsmolen kwamen in tweede instantie aan de orde. Toch vonden een aantal aanwezigen dat de mogelijkheden daarvoor ook moeten worden onderzocht.

Tot zover een korte sfeerschets van de bijeenkomst. Binnenkort informeren we je verder over de inhoudelijke uitkomsten van de avond en de plannen die WEN op grond hiervan wil gaan uitwerken.

 

3 reacties

  1. Henk en Janny Janssen op zegt:

    Inderdaad. Het was weer heel inspirerend om samen na te denken over hoe we energieneutraal kunnen en willen worden. Weer dat gevoel van: WEN je krijgt er energie van!

Plaats een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *